Dětské vši jsou velmi běžné1 a jejich prevence je velmi obtížná, takže většina lidí je během svého života zaznamená.

Nejnáchylnější jsou pak děti2, jelikož úzký kontakt při hrách i učení ve třídách a na hřištích je ideálním prostředím pro šíření dětských vší.

Zasažené děti je dále mohou přenést ostatním členům rodiny i přátelům. Čím déle zůstanou bez léčby, tím déle nákazu šíří.

Prevence před vší dětskou

Zásadním problémem u vší je, že jim prakticky nelze zcela předcházet. Navzdory běžným pověrám o tom, že napadají spíše čisté vlasy, nedělají vši žádný rozdíl mezi vlasy čistými či špinavými, světlými nebo tmavými – zabydlí se všude tam, kde mají příležitost2.

Předcházejte kontaktu hlava-hlava

Dětské vši naštěstí neumějí skákat, dokáží ale chodit, a přecházejí tedy z vlasů do vlasů3. Abyste snížili toto riziko, předcházejte kontaktu mezi hlavami.

Nesdílejte oblečení

Vši přežívají mimo hlavu několik dní, jejich vajíčka (hnidy) pevně přilnou k vlasům4. Pokud se jim podaří najít cestu do oblečení a pak na hlavu jiné osoby, může tak dojít k nákaze. Doporučuje se nesdílet zejména svršky, které přijdou do styku s hlavou a rameny.

Chraňte domácnost

Jediná veš s vajíčkem může zamořit všechny členy domácnosti, je tedy vhodné věnovat pozornost prevenci jejich šíření. Jakmile se objeví informace o možném výskytu, pravidelně kontrolujte hlavy všech osob, které byly v daném prostředí a mohly tak přijít do styku s někým již nakaženým.

Dbejte na účes

Krátké vlasy jsou jednoznačnou výhodou při prevenci dětských vší. U delších vlasů je riziko zamoření vyšší a vši se v nich obtížněji hledají. Ačkoli je možné jen málo udělat pro zabránění nákaze, zaplétáním a splétáním dlouhých vlasů můžete minimalizovat kontakt s ostatními a snížit tak riziko, že k nákaze dojde5.

Odhalení dětských vší

Pro odhalení nákazy vešmi můžete prostým prohlížením vlasů a hlavy nákazu sice zjistit, nicméně nejefektivnějším způsobem je použít jemný hřeben a postupně pročesávat vlasy, abyste se dokázali pozorněji zaměřit na pokožku hlavy. Je důležité postupovat co nejdůkladněji, protože jediná veš nebo vajíčko, které unikne pozornosti, může znovu rozpoutat zamoření. Je tedy nutné zkontrolovat každou část hlavy. Pro potvrzení nákazy stačí zahlédnout jedinou živou veš – ta již mohla naklást vajíčka a je tedy reálné nebezpečí dalšího rozšíření.
girl-with-lice-comb

Jaké jsou příznaky nákazy vší dětskou?

Pokud byl potvrzen výskyt nebo pokud máte podezření, že někdo vši má, můžete zavšivení rozpoznat podle několika konkrétních příznaků.

Řada z nich je viditelných až po delším časovém období, takže nejúčinnějším postupem je usilovat o včasné odhalení pravidelnou kontrolou a řídit se vhodnými preventivními kroky. Pokud budete čekat na projevy některých z těchto příznaků než zakročíte, je velmi pravděpodobné, že zavšivení již bude rozsáhlejší a může se rozšířit i na jiné osoby.

Svědění

Svědění vyžadující drbání je zjevným příznakem, nezpůsobuje je však pohyb vší ve vlasech. Vyvolává je reakce na jejich sliny při zpracovávání potravy.

Rudá vyrážka nebo rudé výstupky

Obvykle se vyskytují v zadní části krku a za ušima, způsobuje je reakce na trus vší.

Potíže se spánkem

Neklidný a přerušovaný spánek může být výsledkem svědění – jelikož vši jsou aktivnější v noci, může se tento příznak projevit dříve.

Příznaky podobné lupům

Vajíčka vší jsou velice podobná lupům – zejména pak prázdná vajíčka již vylíhnutých vší. Pokud se u někoho náhle objeví lupy, může se jednat i o příznak nákazou či jiné onemocění.

Zarudlá pokožka hlavy

Pokožka je zarudlá důsledkem škrábání, které dočasně ulevuje od svědění. Škrábání je třeba se vyvarovat, protože zvyšuje nebezpečí rozrušení pokožky a následně infekce.