Důležité 4 tipy pro ochranu před šířením vší

1.Vyvarujte se úzkého kontaktu

Děti se mezi sebou přirozeně rády objímají a hrají si, to však zvyšuje nebezpečí, že “chytí vši”. Přímý kontakt se zasaženou osobou je nejběžnějším způsobem, jak k nákaze vší dětskou dochází, protože vši umějí přelézat z jedné osoby na druhou. Vysvětlete dětem, že by se měly vyvarovat kontaktu s hlavami ostatních. Upozorněte je na opatrnost při těsném kontaktu s jinými dětmi například při odpočinku, hraní na hřišti nebo sezení blízko sebe ve školním autobusu.

2. Nesdílejte oblečení a osobní věci

Sdílení osobních věcí je nejlepší cestou, jak chytit vši od zasažené osoby. I když se to zdá v protikladu k výchově, při výskytu vší své děti pozorně seznamte s tím, že sdílení osobních věcí, jako jsou čepice, helmy, kartáče, hřebeny, spony do vlasů, nebo jiné předměty, které by mohly přijít do styku s vlasy, je při výskytu vší vyloučené. Pokud má vaše dítě dlouhé vlasy, udržujte je zapletené do copu či stažené do ohonu.

3. Osobní věci uchovávejte odděleně

Doma i ve škole je pro děti přirozené hodit své věci na hromadu k věcem ostatních dětí. Tenhle postup ale znamená vysoké riziko pro rozšíření nákazy vší dětskou. Ačkoli k přenosu vší dochází nejčastěji přímým kontaktem, vši přežívají téměřo 24-48 hodin i poté, co opustí svého lidského hostitele. Upozorněte děti, aby si nechávaly své věci v lavici nebo na zvláštním háčku ve škole. Doma by mělo mít každé dítě své věci ve svém pokoji.

4. Při výskytu vší používejte ochranný šampon Vamousse místo svého běžného šamponu

Pomáhá zastavit neodhalené zamoření dříve, než propukne naplno*.

*Při používání 3 minuty denně.

Hands are washing a little girls hair

Co může vaše rodina udělat, když někdo z vás má vši

Pokud má vaše dítě vši, je vhodné okamžitě ošetřit hlavu a vlasy přípravkem na vši Vamousse pěna, přičemž každý člen domácnosti by měl začít preventivně používat Vamousse ochranný šampon. Přípravek Vamousse pěna použijte u každého člena rodiny, u kterého vši objevíte.

Zde naleznete další tipy, jak se můžete chránit před opětovným zamořením a jak můžete minimalizovat šíření vší ve vaší domácnosti.

  1. Nedovolte členům rodiny přicházet do styku s polštáři, postelemi, nábytkem, koberci nebo měkkými hračkami, s nimiž byla v kontaktu zasažená osoba, dokud je důkladně nevyčistíte.
  2. Vyperte veškeré oblečení, povlečení, ručníky a ostatní předměty, s nimiž zasažená osoba přišla do styku před ošetřením. Nastavte pračku na cyklus s vyšší teplotou (nad 50 ⁰C).
  3. Předměty, které nelze prát, vyčistěte chemicky, nebo je uložte do utěsněného vzduchotěsného igelitového pytle a uskladněte na 2 dny.
  4. Vysajte nábytek, koberce, běhouny, podlahy, sedačky v autě a jakékoli jiné místo, na kterém zasažená osoba seděla. Filtr vysavače poté bezprostředně zlikvidujte.
  5. Kartáče a hřebeny nakažené osoby namočte do horké mýdlové vody alespoň na 10 minut, čímž je dezinfikujete.